Generic placeholder image

Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu. Był on polskim inżynierem wojskowym, fortyfikatorem oraz generałem. Nosił też wiele innych tytułów. W 1755 roku Tadeusz razem ze starszym bratem Józefem rozpoczął naukę w Kolegium Pijarów w Lubieszowie. W 1760 r., ze względu na kłopoty rodzinne, wrócili obaj do domu. W październiku 1769 r. Kościuszko razem z Józefem Orłowskim, kolegą ze szkoły rycerskiej, wyjechał dzięki wsparciu Adama Kazimierza Czartoryskiego jako stypendysta królewski do Paryża.

Latem 1775 r. (trzy lata po I rozbiorze Polski , dokonanym przez Rosję, Austrię i Prusy) wrócił do kraju. Na wiosnę 1777 Kościuszko został wysłany na północ nad granicę kanadyjską pod wodzą generała Horatio Gatesa .

Przez wiele miesięcy Kościuszko fortyfikował różne obozy wojskowe Armii Kontynentalnej. W lipcu 1784 pożegnał się z przyjaciółmi, wrócił do Polski (12 sierpnia 1784). Sytuacja w kraju była bardzo zła. Po raz kolejny powrócił więc Kościuszko do rodzinnych Siechnowicz. Zmarł 15 października 1817 roku w Solurze.

Zobacz szczegóły »

Generic placeholder image

Jak ten czas szybko leci...

Nasza szkoła przetrwała już ponad 70 lat i właśnie w tym tygodniu obchodzi uroczyste "urodziny". Przez ten czas szkoła bardzo mocno się rozbudowała.

Przez najbliższy tydzień w szkole odbędzie się wiele ciekawych konkursów i imprez, w których warto brać udział! Zapraszamy również do przeczytania artykułu rozwoju naszej wspaniałej szkoły, który znajduje się poniżej.

Więcej szczegółów »

Powrót na góre

Rozwój szkołyW 1945 r. szkoła została oficjalnie otworzona przez pierwszego dyrektora, Władysława Mroza, a na samo rozpoczęcie przybyło 72 uczniów i 5 nauczycieli. Placówka była bardzo pomocna dla ludzi, ponieważ w latach '46 zorganizowała kursy czytania i pisania dla dorosłych oraz rozdawała mleko dla najbiedniejszych uczniów. Po 2 latach od otworzenia szkoły zyskała ona sztandar i patrona, jakim jest Tadeusz Kościuszko.

Co ciekawe, już pod koniec lat 50. szkoła przeszła pierwszy gruntowny remont, a po tym wszystkim ustanowiła dotychczasowy rekord klas, który wynosił aż 29 grup. Szkoła odnosiła wiele sukcesów w latach 60. i '70, lecz niestety na przełomie lat '62/'63 obiekt musiał być zamknięty z powodu braku opału na 20 dni. Szkoła również angażowała się w życie społeczne i wraz z uczniami zbierała pieniądze na odbudowę "Zamku Królewskiego w Warszawie", a już 4 lata później współuczestniczyła w budowie kąpieliska "Rakownica".

Dostąpiła przez to zaszczytu otrzymania medalu honorowego za zasługi dla Jeleniej Góry w 1980 r. Natomiast nasi wuefiści zaangażowali się w sam budynek i pomalowali sale gimnastyczną w '96. 1 września 1999 roku nastąpił wielki przełom, otóż szkoła podstawowa zamieniła się w gimnazjalną i tak też jest już do dziś. Natomiast ciekawszą rzeczą jest fakt, iż przed wojną mieściła się w budynku niemiecka szkoła średnia.

Powrót na góre

Zdjęcia


Równie serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z okazji 65-lecia szkoły. Galeria dostępna poniżej.

Galeria 65-lecia »

Powrót na góre

Wydarzenia w szkole

Generic placeholder image

""Hollywood w jedynce"

Generic placeholder image

"Dzień języków obcych"

Generic placeholder image

"Jasełka - 20/12/2013"

Generic placeholder image

"listy - maraton grudzień 2015"

Generic placeholder image

"zumboteka 09-12-15"

Generic placeholder image

"Rajd Geologiczny"

Powrót na góre

Atrakcje szkolne

Szkoła na 70-lecie przygotowała wiele ciekawych atrakcji szkolnych. Konkursy, imrepzy i wiele więcej. Zachęcamy każdego do wzięcia udziału, ponieważ nagrody śą wartościowe.

W programie m.in:

Konkurs "Czy ta twarz jest znajoma?" - rozpoznawanie nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa.
Konkurs matematyczny na działania dające w wyniku liczbę 70 - "A wszystko prowadzi do 70".
Konkurs językowy "70 w różnych językach".


Konkursy międzyklasowe:

Gazetka, plakat, wystrój klasy, indentyfikatory związane z jubileuszem 70 - lecia szkoły.
"70 - lecie w słowie" - konkurs na wiersz, fraszkę.
"70 lat minęło" - przegląd kronik szkolnych.
"70 twarzy uczniów".
Kalendarium ważnych dat..., czyli z historii "Jedynki".
Jubileuszowa gazetka szkolna.
"Złote myśli nauczycieli...", czyli z kajecika młodego ucznia.
"Wywiad z..." - rozmowy z absolwentami "Jedynki"

Generic placeholder image
(projekt i wykonanie - Rafał Kruczkowski)