BIP

Sekretariat:

gjedynka@wp.pl

Tel. kontaktowy:

757523375

Nawigacja
Współpracujemy z:
baner Karpacz, mapa, oferty noclegowe i atrakcje turystyczne miasta

baner Szklarska Poręba - ceny, hotele

Miejski Informator Edukacyjny

Miejski Informator Edukacyjny

Kliknij: TUTAJ
Projekty edukacyjne

kliknij: TUTAJ

Księga gości
Uczniu, absolwencie, rodzicu. Zachęcamy do wpisywania się do szkolnej księgi gości!
Aby dokonać wpisu, kliknij: TUTAJ
Egzamin gimnazjalny

CKE - informacje

cke logo

Harmonogramy, komunikaty i informacje
CKE, kliknij: TUTAJ
Dla nauczyciela

ScholarisAkty prawne

ważne w pracy nauczyciela
Kliknij: TUTAJ

Czytam więc jestem

Jedynka promuje modę na czytanie, zapraszamy więc do odwiedzania bloga o tematyce czytelniczej!

Kliknij: TUTAJ

Powtórka dla kl. 3
WF z klasą

WF z klasą w "Jedynce"

Oficjalny blog akcji "WF z klasą" realizowanej w Gimnazjum Nr 1, kliknij poniższy obrazek

Pogoda
Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt

Szkolne Towarzystwo
Przyjaciół Zwierząt

XXIV edycja Majówki ze zwierzakami


16 maja 2015 roku, Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt po raz kolejny wzięło udział w obchodach Majówki ze Zwierzakami. Tegoroczną, XXIV edycję Majówki rozpoczęła parada miłośników zwierząt która przemaszerowała jeleniogórskim deptakiem na Plac Ratuszowy. Po dotarciu na miejsce i oficjalnym rozpoczęciu imprezy, członkowie STPZ wzięli udział w grze miejskiej, w której na każdej ze stacji zdobywali punkty za wykonanie zadania, bądź poprawne odpowiedzi. 

Dużą atrakcją okazał się również pokaz tresury psów, który w tym roku poprowadzili instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Psów z Lubania oraz koncert dwóch zespołów sygnalistów myśliwskich: Durlakowe Roki z Kamiennej Góry i Odgłosy Kniei z wałbrzyskiego okręgu łowieckiego.

Członkowie Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt godnie reprezentowali imię szkoły wykazując się dużym zaangażowaniem w wykonanie powierzonych im zadań. Chętnie brali udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez organizatorów pomagając sobie nawzajem w wykonaniu trudniejszych zadań. 

Galeria zdjęć, kliknij w poniższą fotografię:


Akcja - "Wymieniamy kości na słodkości"

04.10.13r z okazji Ogólnoświatowego Dnia Zwierząt, Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt zorganizowało akcję charytatywną pod tytułem „Wymieniamy kości na słodkości”. Celem akcji było zebranie jak największej ilości jedzenia (puszek z karmą, suchego jedzenia, makaronu, ryżu, itp.) na rzecz Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze. Każdy uczeń który przyniósł tego dnia jedzenie dla zwierząt, mógł je wymienić na coś słodkiego, np. babeczkę, kawałek ciasta lub batonika. Uczniowie którzy nie przynieśli żadnych produktów spożywczych, mieli możliwość zakupu słodkości.

Za zebrane podczas akcji pieniądze, STPZ zakupiło jedzenie dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Jeleniej Górze. Zakupione produkty spożywcze wraz z zebranym w szkole podczas akcji jedzeniem, przekazane zostały pracownikom Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze dnia 07 oraz 13.10.13r.    

Szczególne podziękowania należą się p. Małgorzacie Niepiekło, która pozyskała słodycze sprzedawane podczas kiermaszu. Na wyróżnienie zasługują również uczniowie: Mateusz Kukieła (2G), Paulina Nowak (2G), Natalia Woźniak (2F), Sandra Zacharow (2F), Aleksander Grzanka (3C), Izabela Niemczak (3C), którzy sprawowali opiekę nad stoiskiem ze słodyczami oraz gromadzili karmę.
Dziękujemy również wszystkim ochotnikom którzy przygotowali ciasta oraz babeczki, bez nich nie udałoby się nam zebrać tak dużej ilości jedzenia dla bezdomnych zwierząt.

Galeria zdjęć z akcji:
Akcja - "Zewrijmy łańcuchy"

17 września 2013 Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt wzięło udział w ogólnopolskiej akcji społecznej  "Zerwijmy łańcuchy”. Koordynatorem akcji była Pani Dorota Mazur, wychowawca-nauczyciel z Bursy Szkolnej numer 1 w Jeleniej Górze. Wielkim zaangażowaniem wykazali także p. Anna i p. Eugeniusz Ragiel - przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.  Do akcji, STPZ zaroszone zostało przez p. Mazur oraz p. Agnieszkę Krusicką.

Akcja zorganizowana została w celu obrony praw zwierząt więzionych na krótkich łańcuchach, często bez dostępu do wody pitnej, pożywienia oraz odpowiednich warunków bytowych. Co więcej, wolontariusze chcieli uświadomić Jeleniogórzan, że zwierzę nie jest rzeczą lecz istotą żyjącą zdolną do odczuwania bólu i cierpienia.


Członkowie STPZ rozdawali przechodniom ulotki informacyjne z których można było dowiedzieć się co zrobić gdy widzi się psa na łańcuch, jak można mu pomóc oraz gdzie szukać pomocy. Co więcej uczniowie mieli również szansę przykuć się łańcuchem do psiej budy dzięki czemu mogli chociaż w minimalnych stopniu poczuć jak czują się zwierzęta więzione na łańcuchach.

Duże podziękowania należą się p. Agnieszce Krusickiej która zaprosiła Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt do współpracy oraz p. Dorocie Koreckiej która pełniła opiekę nad uczniami podczas akcji.
Galeria zdjęć z akcji:Co robimy?
 • pomagamy bezdomnym zwierzętom z terenu Jeleniej Góry;
 • wspieramy instytucje niosące pomoc zwierzętom;
 • wspomagamy Schronisko dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze;
 • pełnimy czynny wolontariat na rzecz bezdomnych zwierząt;
 • organizujemy oraz bierzemy udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz bezdomnych zwierzą na terenie naszej szkoły oraz miasta;
 • zachęcamy uczniów do zmiany złych przyzwyczajeń lub nawyków w stosunku do zwierząt, a także do popularyzowania idei przeciwdziałania dyskryminacji gatunkowej;
 • staramy się pogłębiać wiedzę uczniów naszej szkoły na temat okrucieństwa wobec zwierząt oraz kar stosowanych za tego typu wykroczenia;
 • przedstawiamy uczniom konieczności ochrony zwierząt;
 • informujemy na temat obowiązków ludzi posiadających zwierzęta, wobec tych zwierząt;
 • współpracujemy z innymi szkołami oraz przedstawicielami Jeleniogórskiego Samorządu;
 • pomagamy bezdomnych zwierzętom znaleźć nowy dom;
 • popularyzujemy ideę adopcji internetowej zwierząt z Jeleniogórskiego Schroniska;

Jak pracujemy?

 • gromadzimy karmę dla zwierząt oraz produkty spożywcze którymi dokarmiamy bezdomne zwierząt w okresie zimy;
 • przygotowujemy gazetki ścienne / szkolne wystawy / plakaty / ulotki / fotografie / rysunki / itp.;
 • organizujemy zebrania Koła poświęcone problemom ochrony zwierząt;
 • poprzez wolontariat pełniony w Schronisku dla Małych zwierząt w Jeleniej Górze gdzie bezpośrednio pomagamy bezdomnym kotom i psom;
 • organizujemy liczne akcje charytatywne, m.in. „Wigilijna Kolacja dla Zwierzaków  z Jeleniogórskiego Schroniska dla Małych Zwierząt,” „Pomóżmy zwierzakom przetrwać zimę,” „Obchody ogólnoświatowego dni zwierząt,” „Wymiana słodkości na kości”
 • bierzemy czynny udział w akcjach organizowanych przez instytucje wspierające walkę o prawa zwierząt, m.in. „Majówka ze zwierzakami,” „Zerwijmy łańcuch”;
 • prowadzimy zbiórki na rzecz skatowanych zwierząt;
 • przede wszystkim POMAGAMY JAK TYLKO MOŻEMY;
Chcesz pomóc?
 • Dołącz do naszego grona!!!
 • Zainspiruj nas do nowych form pomocy!!!
 • Reaguj gdy widzisz krzywdę zwierząt!!! Powiadom służby miejskie, swojego nauczyciela, rodziców lub jedną z organizacji pro-zwierzęcych!!!
 • Informuj nas o miejscach gromadzenie się bezdomnych zwierząt na terenie naszego miast!!!
 • Wesprzyj nas!!! Przynieś puszkę dla psa/kota, suchą karmę lub inne produkty spożywcze!!!
 • Pomóż zmniejszać nadpopulację zwierząt. Na świecie są miliony niechcianych, bezdomnych kotów i psów. Upewnij się, że twój pies lub kot  jest wysterylizowane!!!
 • Nie kupuj, miliony samotnych zwierząt czekają na Ciebie, adoptuj  je z lokalnych schronisk!!!
 • Nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych ze zwierząt.
 • Nigdy nie płać za zrobienie Tobie zdjęcia z dzikim zwierzęciem lub inną atrakcję turystyczną bazującą na cierpieniu zwierząt.

Pamiętaj że zwierzęta też mają uczucia, tak jak my odczuwają radość, smutę i BÓL!!!
Nie odwracaj głowy gdy widzisz ich cierpienie.Co zrobić i gdzie zwrócić się o pomoc:
- gdy widzisz psa na łańcuchu:
 1. Przede wszystkim, upewnij się czy zwierzę wymaga natychmiastowej pomocy.
 2. Przyjrzyj się, czy ma miskę z wodą oraz jedzeniem. Sprawdź czy jego buda jest szczelna oraz odpowiednio przystosowana dla psa (np. chroni psa przed zimnem oraz nie ogranicza mu zachowania naturalnej pozycji). Sprawdź czy łańcuch  nie jest krótszy niż 3m.
 3. Zobacz, czy pies nie jest wychudzony, zaniedbany, czy nie ma wyłysien na ciele lub skołtunionej, brudnej sierści.
 4. Upewnij się, czy pies nie wygląda na chorego, czy nie stoi w błocie lub własnych odchodach.
 5. Jeśli choć jedna z wyżej wymienionych rzeczy zostanie przez Ciebie zauważona, niezwłocznie zawiadom jedną z organizacji / fundacji pro-zwierzęcych, policję, straż miejską, pracownika Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze lub rodziców. PAMIĘTAJ, nie wchodź do budy samodzielnie, nigdy nie wiesz jak może zachować się samotne, cierpiące zwierzę. Poczekaj aż pojawią się przedstawiciele zawiadomionych przez Ciebie służb.
- gdy widzisz zwierzę po wypadku komunikacyjnym:
 1. Jeśli masz chociaż cień podejrzenia, że zwierzę, które leży na poboczu drogi może żyć, poproś kierowcę aby zatrzymał samochód, włączył światła awaryjne i sprawdź to.
 2. Natychmiast wezwij pomoc. PAMIĘTAJ, czasami nawet domowe zwierzę, cierpiące z bólu może zachować się nieoczekiwanie i ugryźć / podrapać osobę, która próbuje mu udzielić pierwszej pomocy. Nie musisz zabierać zwierzęcia z drogi / pobocza jezdni. Jeśli  nie potrafisz zabezpieczyć i przenieść rannego zwierzęci, nie dotykaj go.  Zadzwoń na policję, po straż miejską lub do schroniska. Pamiętaj że instytucje te muszą udzielić pomocy każdej istocie, także cierpiącym zwierzętom. Żądaj reakcji.
 3. Pamiętaj, że to samo tyczy się zwłok zwierząt pozostawianych na poboczach. Zawiadom policję, straż miejską lub najbliższe schronisko dla zwierząt. Miasta i gminy zobligowane są do niezwłocznego usuwania martwych zwierząt.
- gdy widzisz bezpańskie, cierpiące zwierzę:
 1. Przede wszystkim, nie bądź obojętny. Reaguj, czasami jesteś jedyną osobą która może zatroszczyć się o los cierpiącego zwierzęcia.
 2. Jeśli się boisz, nie musisz ryzykować i podchodzić do wolnożyjącego zwierzęcia ale nie bądź obojętny, zawiadom służy miejskie. Ich obowiązkiem jest reagować w takich sytuacjach.
 3. Gdy nie uzyskasz wystarczającej pomocy, zawiadom media i prasę. Im większy nacisk obywateli, tym większa szansa na ratunek dla cierpiącego zwierzęcia.
 4. Szukaj pomocy w Internecie. Powiadom instytucje prozwierzęce które mogą pomóc w podjęciu następnych kroków.

Instytucje które mogą pomóc:
 • Policja (997)
 • Straż miejska (986)
 • Schronisko dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze (+48 756 420 15). Ul. Spółdzielcza 33A, Jelenia Góra 58-500. Adres e-mail: jelenia@schronisko.pro Strona internetowa: http://www.jelenia.schronisko.pro
 • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (22 825 75 35) Adres e-mail: toz@toz.pl, Strona internetowa: http://www.toz.pl
 • Fundacja Miedzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierzat - Viva! (22 828 43 29). Strona internetowa: http://www.viva.org.pl, Adres e-mail: zd@viva.org.pl

Warte odwiedzenia portale internetowe:
 • http://www.viva.org.pl/
 • http://ratujkonie.pl/
 • www.zwierzolubni.pl/
 • http://eurogroupforanimals.org/
 • www.psy.pl
 • www.koty.pl
 • www.zerwijmylancuchy.pl
 • http://www.poomoc.pl/dziekujemy-pelna-miska.php
 • http://antyfutro.pl/
 • http://www.azylnadziei.pl/
 • http://www.koteria.org.pl/
 • http://kociesprawy.pl/
 • http://www.wybierzmiska.pl/
 • http://www.ratujzwierzeta.pl/
 • http://www.ratujfoki.pl/
 • http://www.ferma.viva.org.pl/
 • http://www.krwaweswieta.pl/
 • http://zaginaldom.pl/

 

Prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 1:

 

Opiekun: p. Anna Frańczak